31/03/2023 | Vrijeme čitanja: 4 min.

Tko se može i zašto se baviti Powerlifitngom?!

Sadržaj

Jednostavan odgovor svatko! Ako treniraš čučanj, bench i deadlift u teretani, voliš velike težine i želio bi se natjecati ovo je možda sport za tebe.
Powerlifting liftovi su danas baza gotovo svakog trening programa.
Čučanj, bench i deadlift složene su glavne vježbe koje pogađaju mišićje gotovo čitavog tijela.
Zato powerlifting nije samo koristan za povećanje jakosti već i za
OBLIKOVANJE TIJELA. Iako je cardio glavni najbrži način sagorijevanja masti on definitivno neće oblikovati tijelo kao powerlifting. Također powerlifting može s vremenom povećati Vaš metabolizam.

lea zunic natjecanje powerlifting

JAKOST je sama srž ovog sporta te prakticiranjem istog drastično utječete na nju.
Npr. kada sam krenula trenirati prije 4 godine dizala sam 100 kg u dealliftu, a sada držim rekord sa 153.5 kg.
POVEĆANJE GUSTOĆE KOSTIJU što je često neizostavna formula dugovječnosti. Kako starimo naša gustoća kostiju postepeno opada te je ovaj sport pogotovo povoljan za žene u menopauzi (drastično gube gustoću).

JAČANJE TETIVA I ZGLOBOVA zbog sila kojima su izloženi tijekom treninga oni jačaju i postaju fleksibilniji.

ENDOKRINI EFEKTI su povećanje HGH i smanjenje kortizola, povećana osjetljivost na inzulin i povećanje produkcije crvenih krvnih zrnaca te povećanje testosterona (i za cure također nije dokazano da ima androgene efekte tj. može biti samo od koristi).

PRIJENOS NA DRUGE SPORTOVE powerliftinga kao suplementarnog treninga je ogromna. Često možete vidjeti razne sportaše kako rade čučanj, bench i deadlift kao dio svog trening plana.

PSIHIČKI UTJECAJ je definitivno jedan od ogromnih faktora koji gradi svakog dobrog powerliftera. Ovo je sport koji će Vas definitno naučiti strpljivosti, poboljšati koncentraciju i fokus, razviti pozitivnu sliku o sebi…

Većina u teretani ima NATJECATELJSKE AMBICIJE, ali nažalost ne znaju da postoji i sport u kojemu ih mogu ispoljiti.

powerlifting natjecanje

Međutim nakon svega ovog nabrojanoga često u teretani čujem razne razloge zašto se netko ne natječe pa evo odgovora što je zapravo realno.

1. “Ja nemam brojke da bi se mogao natjecati”
-Svako tko može dignuti praznu šipku na svakom od liftova slobodno može sudjelovati na natjecanju
2. “Ispast ću jadan pored konkurencije”
Nećeš jer smo svi mi bili nekad početnici i razumijemo kako je to, a uostalom na ovim natjecanjima svi navijaju za svakoga i ako je lift impresivan, težina na šipci ni nije bitna.
3. “Drugi lifteri u zagrijavalištu i na platformi će mi se smijati”
Vjeruj svi ti lifteri su prezauzeti sobom da bi na tebe obraćali pozornost.
4. “Oprema je skupa i ne mogu si to financijski priuštiti”
Sve što ti od opreme za natjecanje treba su: dokoljenke, singlet, čarape i pamučna majica. Kotizacija za natjecanja je 250 kn i članstvo u klubovima oko 100. Natjecanja su svakih 2-3 mjeseca, a oprema koju jednom kupiš traje 4-5 godina stoga je to oke ulaganje.
Svu dodatnu opremu kao remen,sleeves, wraps itd. možeš od nekog posuditi ili kupiti rabljeno kad ti bude potrebno.
5. “Što ako se prestrašim i meet me grozno prođe”. Opet ću ponoviti; svima,a  i iskusnijim lifterima to se događa. Jedan kao ni jedan, meet je samo mala kruna onoga što radimo u pripremama i na izvedbu na njemu može utjecati gomila stvari što head up bit će ih još!
6. “Što ako zeznem komande ili dobijem no lift?”
Dobro bi bilo prije natjecanja trenirati s nekime tko se aktivno natječe ili još bolje nabaviti trenera koji će te pratiti na natjecanju.
7. “Kako se opće prijavim na natjecanje?”
Prvo pronađeš klub kojeg želiš biti član. Za sad manje više svi klubovi će rado primiti nove članove uz naravno predočenje tehnike čučnja, bencha i deadlifta. Dogovoriš se s njima oko težinske i dobre kategorije i onda te oni prijavljuju ma natjecanje najkasnije do 3-4 tjedna prije natjecanja.
8. “Što opće moram poštivati na natjecanju?”
Prije svega pravila iz Pravilnika HPLS-a (tamo se nalaze jasne upute koja izvedba lifta je prihvaćena, a koja nije), approved list IPF-a (tu je spomenuta sva oprema dozvoljena na natjecanju), WADA prohibited lift. HPLS je testirana federacija te se doping testovi provode svako natjecanje).

Još jednom želim napomenuti da manje više svi želimo da se naš sport širi. Svi smo mi nekada bili početnici!. Zato kada vidite nekoga novog da se muči na meetu ili želi krenuti s powerlifting natjecanjima, a nije siguran i ne zna kako uputite ga!

Zato kada vidite nekoga novog da se muči na meetu ili želi krenuti s powerlifting natjecanjima, a nije siguran i ne zna kako uputite ga!

Autor: Lea Žunić (IG: @miss_vrijeme)

Košarica0
U košarici nema proizvoda
Nastavi kupnju